High School Basketball Scores for You

BOYS BASKETBALL

Ankeny Centennial 62, Ames 45

Atlantic 60, Denison-Schleswig 46

Carlisle 72, Newton 54

Cedar Falls 69, Prairie, Cedar Rapids 50

Cedar Rapids, Kennedy 82, Iowa City, City High 55

Cedar Rapids, Washington 53, Dubuque, Senior 51

Centerville 54, Fairfield 51

Chariton 67, Oskaloosa 32

Gilbert 71, Ballard 57

Grinnell 95, Washington 64

Harlan 65, Carroll 49

Iowa City, West 59, Dubuque, Hempstead 39

Johnston 47, Fort Dodge 43

Linn-Mar, Marion 91, Waterloo, West 76

Norwalk 52, Indianola 39

Sergeant Bluff-Luton 58, South Sioux City, Neb. 53

Sioux City, East 70, Spencer 51

Storm Lake 99, Humboldt 85

Urbandale 50, Des Moines, Hoover 35

Wahlert, Dubuque 68, Cedar Rapids Xavier 56

Waterloo, East 80, Cedar Rapids, Jefferson 67

Webster City 75, Boone 70, OT

1A District 1 Substate 1
Quarterfinal

Lawton-Bronson 68, Westwood, Sloan 35

Siouxland Community Christian 40, Whiting 29

South O’Brien, Paullina 75, Kingsley-Pierson 45

Woodbury Central, Moville 61, Marcus-Meriden-Cleghorn 56

1A District 10 Substate 5
Quarterfinal

B-G-M, Brooklyn 68, GMG, Garwin 59

Belle Plaine 76, North Tama, Traer 56

Lynnville-Sully 58, H-L-V, Victor 33

Meskwaki Settlement School 73, Iowa Valley, Marengo 26

1A District 11 Substate 6
Quarterfinal

Keota 70, North Mahaska, New Sharon 57

Montezuma 42, Eldon Cardinal 18

Sigourney 66, Seymour 55

Wayne, Corydon 73, Moravia 69

1A District 12 Substate 6
Quarterfinal

Ankeny Christian Academy 76, Martensdale-St. Marys 57

Colfax-Mingo 62, Twin Cedars, Bussey 33

Colo-NESCO 71, Iowa Christian Academy 40

Grand View Christian 96, Southeast Warren, Liberty Center 43

1A District 13 Substate 7
Quarterfinal

Central Decatur, Leon 73, Mormon Trail, Garden Grove 31

Lenox 68, East Union, Afton 48

Murray 47, Mount Ayr 41

Nodaway Valley 78, Diagonal 57

1A District 14 Substate 7
Quarterfinal

Audubon 69, Glidden-Ralston 50

Exira/Elk Horn-Kimballton 46, Coon Rapids-Bayard 33

IKM-Manning 81, CAM, Anita 35

Paton-Churdan 59, Guthrie Center 38

1A District 15 Substate 8
Quarterfinal

Bedford 63, East Mills 35

Fremont Mills, Tabor 67, Essex 44

Nishnabotna 57, Sidney 41

Stanton 50, Griswold 41

1A District 16 Substate 8
Quarterfinal

Boyer Valley, Dunlap 58, Woodbine 53

Maple Valley-Anthon-Oto 49, Logan-Magnolia 31

St. Albert, Council Bluffs 66, Tri-Center, Neola 39

West Monona, Onawa 53, Ar-We-Va, Westside 52

1A District 2 Substate 1
Quarterfinal

Boyden-Hull 72, George-Little Rock 47

Central Lyon, Rock Rapids 60, Gehlen Catholic, Le Mars 43

Hartley-Melvin-Sanborn 69, Harris-Lake Park 42

St. Mary’s, Remsen 58, West Sioux, Hawarden 32

1A District 3 Substate 2
Quarterfinal

Newell-Fonda 63, Bishop Garrigan 57, OT

Ruthven-Ayrshire 73, West Bend-Mallard 45

St. Edmond, Fort Dodge 70, Sioux Central, Sioux Rapids 34

St. Mary’s, Storm Lake 74, North Union 51

1A District 4 Substate 2
Quarterfinal

AGWSR, Ackley 51, Belmond-Klemme 19

Newman Catholic, Mason City 72, Riceville 37

Rockford 64, Northwood-Kensett 48

West Hancock, Britt 83, North Iowa, Buffalo Center 23

1A District 5 Substate 3
Quarterfinal

Janesville 79, Turkey Valley, Jackson Junction 37

North Butler, Greene 54, Postville 33

Tripoli 62, West Central, Maynard 49

West Fork, Sheffield 74, Nashua-Plainfield 32

1A District 6 Substate 3
Quarterfinal

Alburnett 63, Central City 38

Edgewood-Colesburg 51, East Buchanan, Winthrop 49, 2OT

Jesup 81, Kee, Lansing 37

North Linn, Troy Mills 68, Central Elkader 13

1A District 7 Substate 4
Quarterfinal

Easton Valley 71, Bellevue 63

Lisbon 73, Rivermont 17

Marquette Catholic, Bellevue 56, Midland, Wyoming 50

Prince of Peace Prep, Clinton 70, Calamus-Wheatland 64

1A District 8 Substate 4
Quarterfinal

Danville 63, WACO, Wayland 47

Lone Tree 50, Iowa Mennonite, Kalona 43

New London 64, Highland, Riverside 45

Notre Dame, Burlington 65, Winfield-Mount Union 56

1A District 9 Substate 5
Quarterfinal

Don Bosco, Gilbertville 66, Wapsie Valley, Fairbank 58

Dunkerton 72, Waterloo Christian School 40

Gladbrook-Reinbeck 85, BCLUW, Conrad 32

Grundy Center 77, Hudson 73

2A District 1 Substate 1
Semifinal

Rock Valley 67, Hinton 59

Sioux Center 57, Unity Christian, Orange City 48

2A District 10 Substate 5
Semifinal

Regina, Iowa City 47, Durant-Bennett 44

Wilton 67, Louisa-Muscatine 57

2A District 11 Substate 6
Semifinal

Pekin 59, Wapello 54

West Burlington 67, Central Lee, Donnellson 55

2A District 12 Substate 6
Semifinal

Albia 56, Van Buren, Keosauqua 48

Pella Christian 66, Pleasantville 28

2A District 13 Substate 7
Semifinal

Des Moines Christian 67, Woodward Academy 51

Madrid 69, PCM, Monroe 60

2A District 14 Substate 7
Semifinal

Panorama, Panora 66, Interstate 35,Truro 45

Van Meter 70, Earlham 63

2A District 15 Substate 8
Semifinal

Shenandoah 69, Missouri Valley 52

Treynor 65, Underwood 49

2A District 16 Substate 8
Semifinal

Kuemper Catholic, Carroll 73, South Central Calhoun 42

Ridge View 53, A-H-S-T-W, Avoca 50

2A District 2 Substate 1
Semifinal

Sheldon 58, West Lyon, Inwood 53, OT

Western Christian, Hull 86, Okoboji, Milford 33

2A District 3 Substate 2
Semifinal

Garner-Hayfield/Ventura 52, PAC-LM 41

Southwest Valley 79, Manson Northwest Webster 59

2A District 4 Substate 2
Semifinal

Lake Mills 61, Forest City 48

Osage 70, Clear Lake 50

2A District 5 Substate 3
Semifinal

Roland-Story, Story City 66, Hampton-Dumont 54

South Hamilton, Jewell 76, West Marshall, State Center 54

2A District 6 Substate 3
Semifinal

Aplington-Parkersburg 61, Sumner-Fredericksburg 49

Dike-New Hartford 76, New Hampton 34

2A District 7 Substate 4
Semifinal

Beckman Catholic, Dyersville 88, Waukon 61

MFL-Mar-Mac 40, North Fayette Valley 39

2A District 8 Substate 4
Semifinal

Cascade,Western Dubuque 78, Oelwein 26

Monticello 53, Union Community, LaPorte City 29

2A District 9 Substate 5
Semifinal

Anamosa 71, Camanche 57

Northeast, Goose Lake 52, Tipton 45